Felvételi tájékoztató

Debreceni Egyetem BTK fordító és tolmács mesterszak

Felvételi tájékoztató

A képzési formák: teljes idejű (nappali), és önköltséges (nappali) tagozaton. Levelező képzés nem indul.

A képzési idő

• 4 félév, az oklevél megszerzéséhez 120 kredit szükséges
  • a felkínált tanórák (kontaktórák) száma: 1200 kontaktóra
  • a szakmai gyakorlat időtartama és jellege: 4 hét/100 óra (Gyakorlat kulturális közintézményeknél, önkormányzatoknál, külföldi és belföldi cégeknél, fordítóirodáknál, fordítói workshopokon)

A képzésre jelentkezni 2022. februárjában, elektronikus felvételi eljárás keretében lehet.

A választható nyelvek (Az A nyelv kötelezően a magyar, mellé egy B és egy attól különböző C nyelv):

• A nyelv (anyanyelv): magyar
  • B nyelv (első idegen nyelv): angol, német, olasz, orosz, francia, holland
  • C nyelv (második idegen nyelv): angol, német, olasz, orosz, francia, holland, lengyel, spanyol

Megjegyzés: bármelyik B nyelv bármelyik C nyelvvel kombinálható (kivéve saját magával)

Indított specializáció: Gazdasági és társadalomtudományi szakfordítás

A képzési program elérhetősége ITT.

Felvételi követelmények

Végzettségi követelmények

• Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe bármely képzési területhez tartozó alapképzési szak, valamint a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti bármely főiskolai vagy egyetemi szintű szak.

Anyanyelvi és idegen nyelvi követelmények

• Az első idegen nyelvből (B nyelv) államilag elismert felsőfokú C típusú nyelvvizsga, a második idegen nyelvből (C nyelv) államilag elismert középfokú C típusú nyelvvizsga megléte. A nyelvvizsgák kiválthatók a bemeneti feltételként szabott nyelvi szintet (első idegen nyelvből minimum C1, a második idegen nyelvből minimum B2) igazoló dokumentumokkal, pl. nyelvszakos oklevéllel. A képzés elvégzéséhez anyanyelvi szinten kell tudni magyarul. A nyelvvizsga bizonyítványok vagy az azokkal egyenértékű oklevelek megléte és a felvételi eljárásban dokumentumként való beküldése a szakra való felvétel feltétele.

A felvételi eljárással kapcsolatos információk

• A szakra a jelentkezés elektronikusan zajlik. A részleteket lásd a http://www.felvi.hu honlapon vagy a http://btk.unideb.hu „Felvételi” menüpontja alatt. Ugyanezeken a honlapokon lehet tájékozódni a megszerezhető többletpontokról is. A felvételi jelentkezési lapon csak a szakra lehet jelentkezni. A választott első (B) és második (C) idegen nyelvről később kell nyilatkozni. (Egyszerre azonban majd csak egy B és egy C nyelvre lehet jelentkezni, illetve felvételt nyerni.)

A felvételi vizsga részei

A felvételi írásbeli vizsgából áll, amelyen a felvételiző bármilyen nyomtatott szótárt használhat. A felvételire szótárt a jelentkezőnek kell magával hoznia, azt az egyetem nem tud biztosítani. A felvételi vizsgán összesen 75 pont szerezhető.

• első idegen nyelvről magyarra (B-A) – 30 pont
  • második idegen nyelvről magyarra (C-A) – 15 pont
  • magyarról első idegen nyelvre (A-B) – 30 pont

A fordítandó szövegek általános témájú, nem szaknyelvi szövegek. Terjedelmük: 240-280 szó.

A felvételi időpontja: az adott tanév júniusának közepe

A képzés vezetői

A szakfelelős és a fordítói szakirány felelős oktatója

Dr. Csatár Péter, egyetemi docens